X

OSP Cieszyn Bobrek to najstarsza straż pożarna w Cieszynie, dziś znajduje się w dzielnicy Bobrek i powstała ona w styczniu 1903 roku, kiedy kilku członków drużyny pożarnej w Cieszynie postanowiło utworzyć nową ochotniczą drużynę. Do momentu zmiany granic administracyjnych miasta i włączenia w jego obręb sąsiednich miejscowości, straż była jedyną Ochotniczą Strażą Pożarną w Cieszynie.

15 maja 1997 roku decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej - włączono OSP Cieszyn Bobrek do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Z okazji jubileuszu 130-lecia w 2000 roku strażakom został ufundowany nowy sztandar , który oznaczono Złotym Znakiem Związku OSO RP.

W 2005 roku z okazji 135-lecia jednostka otrzymała lekki samochód ratownictwa technicznego FORD. 11 września 2013 roku strażacy otrzymali wóz bojowy SCANIA GCBA - poświęcony 17 maja 2014r. Natomiast we wrześniu 2014 roku jednostka wzbogaciła się o kolejne auto IVECO EUROCARGO.

Wyposażenie

Na wyposażeniu OSP posiada wyżej wymienione auta oraz sprzęt ratowniczo - gaśniczy: m.in. sprzęt hydrauliczny do ratownictwa drogowego, torbę medyczną R1, deskę ratownicza, przyczepkę gaśniczą, 3 agregaty prądotwórcze, sanie lodowe z całym osprzętem.

Strażacy z OSP Cieszyn Bobrek biorą często udział w zawodach strażackich, w których zajmują wysokie pozycję: 2014 - I miejsce ; 2013 - 2 miejsce ; 2012 - 1 miejsce. Przy czym w roku 2014 dzięki temu pierwszemu druhowie mogli wziąć udział w zawodach powiatowych, które odbyły się w Skoczowie.

Jednostka OSP liczy około 60 strażaków ochotników, z czego czynnych jest 20. Jeśli chodzi o wyjazdy, w zeszłym roku druhowie wyjeżdżali do 120 zdarzeń, to drugie miejsce pod względem wyjazdów w powiecie cieszyńskim.

Ponadto OSP Cieszyn Bobrek współpracuje z czeską stroną Cieszyna, m.in. mowa tu o projekcie "Strażacy bez granic", który zakończył się w ubiegłym roku, czy chociażby o corocznym "Moście wodnym" ku czci poległym strażakom strony polskiej i czeskiej w akcji ratowania Mostu Wolności na rzecze Olzie w powodzi w roku 1970.

• Wynajem sali

Zapraszamy do skorzystania z naszej sali wraz z zapleczem kuchennym.

Kontakt:

660109908 (dzwonić po 15)